پلاستیک و کاربردها

پلاستیک چیست ؟

کابردهای آن کدام است؟

چرا هنوز محبوب است ؟

و سوالاتی دیگر که ذهن هر خواننده ای را نسبت به خود مشغول می کند. شاید با جمله ای که پلاستیک برای محیط زیست مضر است یا تجزیه ناپذیر است و یا مدت زمان تجزیه آن طولانی مدت است را همه ی ما شنیده باشیم، اما چرا این ماده در صنایع مختلف استفاده می شود و هنوز علاقه به استفاده و مصرف آن بالاست؟

پلاستیک و کاربردهای ان

پلاستیک چیست ؟

ماده ای مصنوعی که در طبیعت پیدا نمی شود، و از طریق فرآیند بسپارش به دست می آیند.

گرانول

پلاستیک ها برای عرضه به بازار با انواع مواد کمکی ترکیب می شوند. اولین نوع تجاری آن در ایالات متحده آمریکا تولید شد تا بتواند جایگزین عاج فیل شود که در موارد بسیاری از عاج فیل ها استفاده میشد ، تزیینات تا ساخت توپ بیلیارد!

ویژگی های پلاستیک

خواص متعدد پلاستیک آن را برای استفاده در صنایع مختلف جذاب می کند.

  1. وزن بسیار سبکی دارد
  2. و علاوه بر آن عایق الکتریسیته است.
  3. از دیگر خصوصیات آن میتوان به ضد رطوبت بودن آن،
  4. شکل پذیری آن به انواع حالات مورد نیاز با ساخت قالب های مورد نیاز،
  5. استحکام بالا
  6. و طیف وسیع گریدهای مختلف آن که مصارف و نیازهای گوناگونی را در بر میگیرد، اشاره کرد.

کابردها در صنایع مختلف

پلاستیک تقریبا در تمامی صنایع استفاده می شود و راه خود را به بسیاری از صنایع باز کرده و ضریب نفوذ خود را افزایش داده است.

ساختمان سازی تا لوازم خانگی، موسیقی تا پزشکی و بسیاری از صنایع دیگر.

پلاستیک در بازی و تزیینات

همانطور که قبلا در این مقاله به آن اشاره کردیم، در سال 1863 در آمریکا به سبب کمیاب شده عاج فیل، و استفاده از آن در ساخت توپ بیلیارد، به دنبال جایگزینی برای عاج فیل رفتند تا بتوانند در ساخت توپ بیلیارد از آن استفاده کنند، در نهایت این تحقیقات “جان ویزلی هیات” ماده ای کشف کرد و نامش را “سلولوئید” گذاشت.

ماده ای شفاف و انعطاف پذیر که به سادگی شکل می گرفت.

پلاستیک در صنعت سینما

کمک به محیط زیست! با پیدایش سلولوئید نوارهای فیلم برداری که قبلا از کاغذ و در نتیجه قطع درختان به دست می آمد، جای خود را به نوارهای طولانی از جنس پلاستیک دادند و صنعت فیلم سازی را متحول کرد.

پلاستیک در سینما

پلاستیک در وسایل روزمره

پلاستیک با گذر زمان و تولید انواع جدید ماده اولیه آن بیشتر گسترش یافت و توانست در وسایل گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرد.

از لوازم خانگی مثل تلفن، تا ظروف آشپزخانه.

با ورود پلی اتیلن و قابلیت های استفاده ی آن پلاستیک توانست جایگزین ابریشم در چترهای نجات و یا فلز در کلاه خود شود.
پلاستیک و لوازم خانگی

 

پلاستیک در صنعت موسیقی

به مرور زمان بشر توانست اجراهای موسیقی را به صورت غیر زنده نیز بشنود و هر وقت که دلش خواست به سراغ آوای مورد علاقه خود برود. گرامافون ها این کار را کردند، اما انقلابی که بعد از آن با آمدن نوار کاست، سی دی ، دی وی دی به وجود آمد کار پلاستیک ها بود.

پلاستیک در موسیقی

 

پلاستیک در صنعت سلامت

کمک به بهداشت و سلامت!
دنیای پزشکی با تکامل این ماده دستخوش تغییرات شد و سطح سلامت و بهداشت با ورود پلاستیک ها بالاتر رفت، مواد نرم و ارتجاعی منجر به استفاده در محصولات مورد نیاز بیمارستان ها شد.

سرم،سرنگ تزریق، کیسه های خون و داروها و بسته بندی ها پلاستیکی شدند.

پلاستیک در پزشکی

پلاستیک و ظروف یکبار مصرف

حدود سال 1325 به بعد یعنی همان سال های بعد از جنگ جهانی دوم این صنعت دستخوش تغییرات بسیاری شد و انواع گوناگون آن در صنایع مختلف و در طیف های گوناگون در حجم زیاد وارد بازار شد.

از سال های 1340 ظروف یکبار مصرف پا به عرصه ی ظهور گذاشتند و فرهنگ مصرف ما را دستخوش تغییرات قرار داد و البته که ما را مصرف گرا تر نیز کردند.

ظروف یکبار مصرف

پلاستیک و صنعت بسته بندی

پلاستیک ها باز هم سودمند واقع شدند و با ورود به بسته بندی مواد غذایی، باعث جلوگیری و هدررفت مقادیر زیادی مواد غذایی شدند.

بسته بندی مواد غذایی

مرقون به صرفه و اقتصادی

یکی از موارد بسیار مهمی که این ماده را محبوب و مورد علاقه می کند، قیمت بسیار ارزان و مرقون به صرفه بودن آن در مقایسه با سایر مواد است.

آن ها به همین دلیل بسیار مهم صنایع مهم و بزرگی را درنوردیده اند، خودروسازی، مواد غذایی، ساختمان و …، تقریبا کمتر صنعتی وجود دارد که پلاستیک به آن نفوذ نکرده باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *